На подручју Пчињског округа није утврђено присуство малих богиња и епидемиолошка ситуација је мирна. За сада не постоји већи ризик да се епидемија прошири и на наше подручје, каже епидемиолог др Слађан Станковић и упозорава родитеље да невакцинисана деца што пре приме ММР вакцину како би се спречила евентуална појава малих богиња.
-Оно што је важно у овој ситацији је да наложен пооштрен епидемиолошки рад, самим тим и у нашем округу. То, поред осталог, значи и да ће се хитном и ванредном ревизијом вакциналне картотеке евидентирати невакцинисана и непотпуно вакцинисана деца према узрасту и спровести њихова вакцинација ММР вакцином. На нашем подручју нисмо регистровали скоро 12 година морбиле, од 2005 до 2017.године , каже доктор и додаје да је претходних година ову вакцину примило мање од 90% деце.
Деца су заразна пре избијања оспе, понекад чак и пре појаве озбиљније клиничке слике. Тада су најинфективнији. Не може да се тачно зна ко је преносилац малих богиња. А оне се веома лако преносе. Важно је да деца и са минималним знацима респираторне инфекције не иду у колективе док се не утврди шта им је, као и да се не друже са другом децом. То је једина могућа превенција. Важно је радити на здравственом просвећивању људи, сматра др Станковић.
Прва беба која је рођена у Врању у Новој години је дечак.
У Здравственом центру у Врању, на свет је дошао дечак 1. јануара у 13:53. Беба је рођена са 2570 грама и 48 сентиметара.
Прво је дете мајци, и мама и беба су добро.
Агенција за акредитацију здравствених установа Србије доделила је Дому здравља Бујановац сертификат о акредитацији на период од седам година.
За Дом здравља у Бујановцу 2022.година се завршава успешно. На период од седам година од 28.новембра 2022. до 28.новембра 2029.године ова здравствена установа је акредитована и награђена за поштовање свих стандарда и норми, истакла је директорка Дом здравља докторка Далиборка Павловић.
Овом приликом, председник Агенције за акредитацију здравствених установа Србије Владо Давковски је честитао руководству и запосленима на добијању сертификата и нагласио да је сертификат доказ да је квалитет рада ове здравствене установе на врло високом нивоу, како по питању безбедности пацијената и запослених, тако и по питању самог квалитета у пружању здравствених услуга.
Акредитација је поступак оцењивања квалитета рада здравствене установе, на основу примене оптималног нивоа утврђених стандарда рада у одређеној области здравствене заштите. Свечаном уручењу сертификата присуствовачли су народни посланик Ненад Митровић , представници локалне самоуправе и запослени.
У Србији, у периоду јануар–новембар дијагностиковане су и пријављене 152 особе инфициране ХИВ-ом, објавио је данас Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”.
Тај иниститут је, поводом Светског АИДС дана, 1. децембра, на свом сајту навео и да је то за четвртину више дијагностификованих особа него у истом периоду лане, када их је било 120.
Додали и да је ове године број особа са дијагностикованим вирусом ХИВ -а за 13 одсто мањи у поређењу са истим периодом 2019, када их је било 175.
Указали су да је међу пријављеним дијагностикованим ХИВ позитивним особама у периоду јануар–новембар ове године било 18 пута више мушкараца у односу на жене
И ове, као и ранијих година „сексуални пут преноса је доминантан – 98 одсто случајева регистрованих током 2022. с познатим начином трансмисије – су незаштићени анални сексуални односи међу мушкарцима“, навео је Батут.
Навели су и да је, према званично доступним подацима у Србији крајем 2021. живело 3.045 особа којима је дијагностикована ХИВ инфекција, „а да се процењује да 550 особа није знало да је инфицирано“.
Додали су и да су, од 1985. закључно са 27. новембром 2022, у Србији регистроване 4.524 особе инфициране ХИВ-ом, од којих су 2.152 особе оболеле од АИДС-а.
Навели су и да су 1.192 особе инфициране ХИВ-ом умрле од АИДС-а, а да је још 144 особа инфициране ХИВ-ом умрло од болести или стања која нису повезана са ХИВ инфекцијом.
„Знајући да ХИВ инфекција може дуги низ година протицати без икаквих симптома, једини начин да се открије је да се особа која је имала неки ризик тестира на ХИВ“, навео је Батут.
Светски дан борбе против дијабетеса , 14.новембар, представља највећу светску кампању посвећену подизању свести о дијабетесу. Овај дан има за циљ да буде водећа платформа за промовисање напора за заговарање за дијабетес, да промовише важност предузимања координисаних и усклађених акција за суочавање са дијабетесом као озбиљном глобалном претњом по здравље, скрене пажњу на кључна питања и држи дијабетес чврсто у центру пажње глобалне јавности и политике.
Особе са дијабетесом захтевају стално лечење, негу и подршку како би управљали својим стањем и избегли компликације. У том циљу, у Дому здравља у Бујановцу ради Саветовалиште за дијабетес при интернистичком одељењу које ради сваког петка од 7 до 14.Поред тога, живимо у изузетно тешким временима, у којима су се особе са дијабетесом суочиле са додатном здравственом претњом - ковидом - 19.
Лого Светског дана дијабетеса је плави круг који симболизује јединство глобалне дијабетес заједнице у борби против пандемије дијабетеса.
Светски дан дијабетеса је кампања са циљем скретања пажње на проблем дијабетеса у свету. Обележава се сваке године 14. новембра, на рођендан Фредерика Бантинг-а, који је са Чарлес Бестом допринео открићу инсулина 1922. године. Лого Светског дана дијабетеса је плави круг који симболизује јединство глобалне дијабетес заједнице у борби против пандемије дијабетеса.
У Дому здравља у Бујановцу отворено је Саветовалиште за дијабетес при интернистичком одељењу које ради сваког петка од 7 до 14 часова. Грађани који сумњају да болују од дијабетеса или траже савете како да ову болест контролишу и смање последице могу посетити Саветовалиште за дијабетес и на једном месту сазнати како да ниво шећера у крви одржавају у границама нормале кроз правилну исхрану, физичку активност и редовне контроле.
Према статистичким подацима Института за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут”, у Србији је 770.000 људи са дијабетесом, а процене су да њих 330.000 хиљада уопште не зна да има ову болест. Заказивање прегледа врши се у самом Саветовалишту, а грађани савете могу добити на албанском и српском језику.
Вакцинацију против сезонског грипа треба започети у периоду јесени, у октобру и новембру, да би у времену настанка епидемије наш организам био спреман за одбрану. Важно је напоменути да је за стварање заштите организма од грипа потребно око 3 недеље и да сваке године овај вирус нападне до 15% светске популације. Вирус грипа се врло лако и брзо преноси са особе на особу, у јесењем и зимском периоду када се више борави у затвореном простору. Препорука је да се вакцинишу сви старији од 65 година као и хронични болесници пре свега кардиоваскуларни, бубрежни, са малигним обољењима, плућним – посебно асматичари и грађани који имају дијабетес – рекла је Далиборка Павловић директорка ДЗ Бујановац.
У Дому здравља у Бујановцу испоручено је преко 1.100 доза четворовалентне вакцине против грипа, а до сада је дато преко 400 доза вакцина.
При интернистичком одељењу у Дому здравља у Бујановцу, отворено је Саветовалиште за дијабетес. Грађани који имају здравствених пеоблема и сумњају да болују од дијабетеса могу посетити Саветовалиште за дијабетес сваког петка од 7 до 14 сати и сазнати како да ниво шећера у крви одржавају у границама нормале кроз правилну исхрану, физичку активност и редовне контроле. Прегледе обавља специјалиста интерне медицине др Лејлан Садику, а заказивање прегледа врши се у самом Саветовалишту.
При интернистичком одељењу у Дому здравља у Бујановцу ,отворено је Саветовалиште за дијабетес . Грађани који имају здравствених пеоблема и сумњају да болују од дијабетеса могу посетити Саветовалиште за дијабетес сваког петка од 7 до 14 сати и сазнати како да ниво шећера у крви одржавају у границама нормале кроз правилну исхрану, физичку активност и редовне контроле. Прегледе обавља специјалиста интерне медицине др Лејлан Садику, азаказивање прегледа врши се у самом Саветовалишту.
У Србији је почела дистрибуција вакцина против сезонског грипа и очекује се да ће бити завршена до краја недеље, после чега ће почети вакцинација у домовима здравља.
У овој сезони дистрибуира се 373.360 доза четворовалентне вакцине против грипа произвођача Санофи Пастер, а такође отпочиње и дистрибуција 22.640 доза вакцине против грипа Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак", саопштио је Институт за јавно здравље Батут.